Zpracování zeleniny na zimní časy

Home
Články
Zpracování zeleniny na zimní časy

Zpracování zeleniny na zimní časy

Možná jste jako já ještě nakoupili spoustu krásné letní, čerstvě vonící zeleniny a nechcete čekat, co vám nabídnou v supermarketu za pár měsíců. Tu nevábně vypadající zeleninu, mdlé chuti, jeden kus jako druhý, skoro jako z umělé hmoty, dovezenou i přes půl světa, nebo někde ze skleníků z pod umělých lamp.

blanšírováníTakže pokud nemáte ideální podmínky ve sklepě, musí se nacpat mrazáky 🙂

Co je potřeba: zelenina dle chuti či potřeby každé rodiny. Hrnec, síto, horká voda, prostor na vychladnutí nebo ledová voda. Uzavíratelné sáčky, tužka, příp. kuchyňská váha a ten mrazák (takže předem si udělejte prostor, ať pak nemusíte běžet k sousedům s prosbou o uskladnění).

blanšírováníDoporučuji vysoce kvalitní proces pro uchování zeleniny – blanšírování, aneb spaření vroucí vodou a následné rychlé (šokové) ochlazení. Tento postup zajistí, že si zelenina takto uchová nejen co nejvíc vitaminů, ale i chuti a barvy, ale přitom se zničí všechny potencionální mikroorganismy, které by mohly způsobit zkažení.

blanšírováníPostup: zeleninu očistěte, omyjte, nakrájejte na kousky. Následně  musí přijít ono spaření (velký hrnec, vroucí vody 2x tolik, co zeleniny, já používám takový, co má onu vnitřní vložku se sítkem). Vhoďte část zeleniny, stačí 2 minutky varu. Pak zeleninu vylovte a zchlaďte, nejlépe ji ponořte do druhého hrnce s ledovou vodou a hned pak dejte okapat na čistou látku. Můžete i lehce osušit čistou utěrkou, kuchyňským ubrouskem.. a zbývá jen naplnit sáčky, vhodné jsou ty s uzávěrem.

blanšírování zeleninaIdeální je zeleninu v sáčku rozprostřít a promnout prsty, jinak se vám může stát, že se zmrazí v jednu kouli a když budete chtít použít jen část, tak budete dost bojovat. Pak už jen napsat cedulku (datum, druh zeleniny, množství) a šup do mrazáku. Rychlé a efektivní. A pokud máte doma miminko, kterému příkrmy vycházejí na zimu nebo batole, pak tuto metodu oceníte 2x tolik, protože pro své děti chce každý rodič jen tu nejlepší kvalitu 🙂

Blanšírování zdar!

Školení zaměstnanců
Sendvič = zdravá svačina nejen pro školáky

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top