Specifické potřeby výživy seniorů

Home
Rádi vám poradíme s...
Specifické potřeby výživy seniorů

výživa seniorůStejně jako v jiném životním období, i ve stáří platí, že stravování musí být vyvážené, pestré a s dostatečným množstvím všech potřebných živin. Někdy je možno setkat se s názory starších lidí: „Já už toho moc nepotřebuji. Stačí mi káva s mlékem a rohlík“, ale nedostatečná výživa se vždy nepříznivě odrazí na zdravotním stavu člověka. Ve stáří klesá potřeba energie, ale strava musí být kvalitní (dostatek vitaminů, minerálních látek, bílkovin).

S přibývajícími léty dochází k mnohým fyziologickým změnám organismu (změny chrupu, poruchy trávení, častější výskyt chronických nemocí, užívání léků, pokles fyzické aktivity i soběstačnosti..). Těmto změnám musí být přizpůsoben životní styl včetně stravování, aby byly zachovány požadavky na důležité živiny ve stravě (např. ve vyšším věku lidé málo vycházejí z domu a mohou tak být ohroženi nedostatkem vitaminu D, který se tvoří v kůži při pobytu na slunci a proto musí jeho příjem zvýšit potravinami bohatých na vitamin D; mají také snížený pocit žízně a proto se u nich může snadněji rozvinou dehydratace spojená s bolestmi hlavy, závratěmi, zácpou aj.)

Mnozí již mají nějaká dietní omezení spojená s chorobami. Doporučení se proto musí lišit dle věku, fyzické aktivity, stavu výživy a samozřejmě dle celkového zdravotního stavu. Ozdravění jídelníčku nebo individuální program správného stravování je vhodný v každém věku a vždy uzpůsoben na míru. Stejně tak zdravé hubnutí ve stáří je možné a může pomoci například přetěžovaným a bolavým kloubům.

Vybrat si můžete z těchto námi poskytovaných služeb

Top