Jste to, co jíte?

Home
Články
Jste to, co jíte?

Jste to, co jíte?

K této úvaze nás inspiroval název známého pořadu o hubnutí. Pokusme se odpovědět na úvodní otázku v trochu širších souvislostech.

Výživa je základní potřebou člověka a každého z nás výrazným způsobem ovlivňuje. Nevhodná výživa se projevuje také navenek, a to např. špatnou kvalitou nehtů, vlasů a pleti při nedostatku některých vitaminů a minerálních látek. Nadváha a obezita na nás často nemilosrdně na první pohled prozradí, jak se stravujeme. Estetické důsledky nadváhy jsou vedle zdravotních důsledků jedním z nejčastějších impulzů ke změně životního stylu a redukci nadváhy.

Výživa neovlivňuje pouze náš vzhled, ale také naši psychiku, výkonnost, schopnost soustředění apod. Účinky některých složek stravy většina z nás zná velice dobře. Týká se to zejména alkoholu, jehož euforizující účinky jsou známy již po staletí, nebo např. kofeinu, jehož konzumace za účelem povzbuzení a odstranění pocitu únavy má také velmi staré kořeny. Mnohem méně si však uvědomujeme působení základních živin stravy – sacharidů, bílkovin a tuků. Bylo zjištěno, že větší příjem tuků, který jde obvykle ruku v ruce s vysokým přísunem energie, může vést ke snížené mentální výkonnosti, rychlému nástupu duševní únavy, snížené sexuální výkonnosti, což může druhotně vyvolat psychickou nepohodu. Dobře známý je pocit zvýšené energie ihned po požití sacharidů. Ten je však pouze krátkodobý, zhruba po dvou hodinách dochází k opačným pocitům, tzn. útlumu. Bylo zjištěno, že celková výkonnost během dopoledne je lepší po konzumaci pokrmu s vyrovnaným obsahem sacharidů a proteinů nebo s převahou proteinů.

Za zmínku stojí také působení vitaminů a minerálních látek. Bez nich by v organismu neproběhla většina životně důležitých biochemických reakcí. Jejich nedostatečný přívod potravou se projevuje řadou příznaků souvisejících s činností nervového systému, stejně tak se však může nepříznivě projevovat i jejich nadbytek. Složení našeho jídelníčku nás tedy ovlivňuje mechanismy, které si ani neuvědomujeme. Nezbytným předpokladem pro udržení si dobrého zdraví a správné funkce organismu je vyvážená výživa, obsahující ve vhodném poměru všechny základní živiny, dostatečné množství vitaminů a minerálních látek.

Konečně vliv stravování na psychiku můžeme velice dobře pozorovat právě při snižování nadváhy. Už samotné dílky procesu snižování nadváhy vedou ke zlepšení nálady, fyzické i psychické výkonnosti. Už jen pohled na barevně pestrý talíř s množstvím čerstvé zeleniny nebo ovoce v nás vzbuzuje veselejší náladu. Pravidelnost v jídle, která je tak důležitá, zabrání tomu, abychom se během dne ocitli ve stavu hladu, z něhož je potom velice blízko k nervozitě a špatné náladě. Nezastupitelný je samozřejmě i vliv pohybové aktivity, která je se zdravým životním stylem neoddělitelně spojena. Ten báječný pocit ve sprše po hodině sportu, kdy se nám do krve uvolní endorfiny – hormony dobré nálady – stojí za to.

Socratus řekl “Nežijeme proto, abychom jedli. JÍME PROTO, ABYCHOM ŽILI.” Jídlem máme být živí a zdraví, ne si jím přivádět nemoci. Toto by měl mít každý z nás na mysli. A bychom žili kvalitvní život, co nejdéle, pak je to na nás, co si vkládáme do úst. Nejíme tedy pouze z důvodu, abychom ukojili své chutě. Jíme především proto, abychom pokryli své energetické potřeby a tělu dodali, vše co potřebuje. Výživa má mnoho nezastupitelných funkcí a ovlivňuje nás ve všech oblastech života. Tudíž: Opravdu platí, že jsme to, co jíme!

Váha vám nesdělí zdaleka vše
Metody hubnutí: srovnání

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top