Jarní detoxikace aneb: jak si prospět a neublížit si

Home
Články
Jarní detoxikace aneb: jak si prospět a neublížit si

Jarní detoxikace aneb: jak si prospět a neublížit si

Na jaře přichází oblíbené a výživovými poradci skloňované téma jarní detoxikace. Příroda se začíná probouzet a s tím, jak vzrůstá její síla, člověk touží nabrat nové síly a energie s ní. Po zimě je ale vyčerpaný a oslabený, především proto, že mu chybí některé vitaminy (hlavně vitamin C a D), často v důsledku snížené konzumace ovoce a zeleniny v zimních měsících a z nedostatku slunečních paprsků. Bývá také snížená pohybová aktivita a s tím je spojený i nárůst hmotnosti …

detoxikace nutrifitBylo by velmi snadné, držet pár dní či dokonce jen jeden den půst či nějakou očistnou kůru a tím se zbavit toxických látek a jako bonusu i několika kilogramů na víc. Bohužel to tak snadno nefunguje. V těle sice vznikají odpadní produkty látkové přeměny, ale ty jsou velmi důmyslným způsobem vyučovány přirozenou cestou. A to především močí, stolicí, potem a dechem. Pokud chceme tyto přirozené mechanismy podpořit, ta správná cesta je ukryta v komplexu změn životního stylu: zvýšit příjem vhodných tekutin, nutričně hodnotných potravin, přidat na pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu.

Toxická látka je definována jako látka poškozující zdraví nebo měnící funkci organismu, přičemž musí být přijata v takovém množství, aby změnu vyvolala. Do organismu se nejčastěji dostane vdechnutím, požitím, nebo pokožkou. Toxické látky mohou pocházet z rostlin, hub, může se jednat o kovy ve formě prvků, solí a organických sloučenin, látky ve vzduchu, ve vodě, mohou jimi být pesticidy, ale i látky, se kterými se setkáváme v běžném životě: některá léčiva, alkohol, drogy. Toxickou se může stát kterákoliv látka, i ta zdánlivě neškodná, pokud je přijatá v nadměrném množství! ( Př.  voda ve velmi nadměrném množství vyvolává rozvrat vodního hospodářství v organismu.)

Další domněle toxické látky přijímáme, dle mnohých, v potravě ve formě aditiv. Aditiva, neboli „Éčka“, jsou látky (syntetické, ale i přírodní), které se do potravin přidávají např. pro zlepšení chuti, vůně, konzistence, vzhledu, prodloužení trvanlivosti… Jsou to ale jedny z nejvíce hygienicko-toxikologicky testovaných látek, pro které jsou stanoveny velmi přísné limity tak, aby při jejich každodenní celoživotní konzumaci nedošlo k poškození zdraví. Pokud přesto má být jejich množství omezeno, na obalu najdete upozornění (např: „ne více než jedno balení denně“). I s těmito látkami, přijímanými v rozumné míře, si však naše tělo umí poradit i bez zásahu „zvenčí“.  Navíc jejich konzumaci můžeme snadno vysledovat na obalech a volit ty potraviny, které jich obsahují méně. Často se totiž výrobce snaží mnohými aditivy nahradit kvalitní suroviny (a pak i desítky éček najdete v různých polotovarech, směsích, pomazánkách aj.), zde už je volba na Vás. Čtěte proto obaly potravin a vybírejte ty kvalitnější, bez náhražek.

Co nedělat?

Jednodenní hladovění nebo mono-dieta. Často je zde subjektivní pocit zlepšení, pocit pohody. Je to sice nejméně rizikový způsob „očisty“, přesto doporučujeme alespoň pravidelně doplňovat tekutiny pomocí ovocných a zeleninových šťáv.

Dlouhodobé hladovění nebo dlouhodobá monodieta. Tu už doporučit nelze. Nemá významné opodstatnění. V důsledku nedostatečného příjmu potravy klesá energie a mohou se objevovat různé vedlejší příznaky jako malátnost, závratě, migrény, nervozita atp. Při jejím dodržování dochází ke změně metabolických procesů a tělo si bere energii pro svůj provoz hlavně z vlastních bílkovin, což je velmi nežádoucí. Výsledkem je deficit důležitých makro i mikro živin. Často může takováto forma půstu odstartovat i některé formy poruch příjmu potravy.

Výplach střev. Ve střevě se přirozeně vyskytují určité mikroorganismy, které nás pomáhají chránit, posilují naši imunitu a pomáhají s trávením přijatých živin. Často zatracované „kvasné procesy“, které probíhají ve střevě, jsou normální a přirozenou cestou, kterou naše tělo z potravy získává nezbytné živiny. Výplachem střev tento proces jen oddálíme a poškodíme si tím žádoucí bakteriální osídlení a tedy i náš imunitní systém.

Co dělat?

Pokud cítíme potřebu „oprostit se“ od nepotřebného a pročistit se, spíš než drastické a krátkodobé diety či hladovky, lze velmi zjednodušeně doporučit následující:detoxikace nutrifit

  1. Zvýšit příjem čerstvého ovoce (min. 200g za den) a zeleniny (min. 300g za den).
  2. Zvýšit příjem vhodných tekutin (neperlivá voda).
  3. Zvýšit příjem celozrnných výrobků na úkor jednoduchých cukrů.
  4. Zvýšit příjem luštěnin, ryb a libových mas.
  5. Omezit solení a nekonzumovat smažené pokrmy.
  6. Přidat na pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu vč. pravidelného odpočinku.
  7. Pokud toužíte využít nějaké doplňky stravy, zvolte doplňky stravy na posílení funkce ledvin a jater, ovšem stále pamatujte, že jsou to jen doplňky! Mají tedy doplnit základ, který má vycházet ze zdravého životního stylu.

Rady jsou samozřejmě v obecné rovině a u každého člověka by se muselo přistupovat pak zcela individuálně i na základě hodnocení zdravotního stavu a jeho denního režimu. Takovou péči můžete u nás získat například v dlouhodobém programu a nebo sestavením jídelníčku na míru.

Rada na závěr. Stravujte se po celý rok tak, abyste na jaře nepociťovali potřebu detoxikace.  🙂 Zdraví vychází se zdravého způsobu života.

Grilovat zdravěji? Jde to!
Skákající bobule aneb něco málo o brusinkách

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top