Stévie – tajemství medového lístku
“Stévie? Neznám…” To je reakce, se kterou je možné se v dnešní době stále ještě často setkat, když se mluví o stévii, přesněji o rostlině Stevia rebaudiana Bertoni, známé jako stévie sladká či medové lístky.
Tak tedy malé seznámení s tímto “utajovaným zázrakem”
Stévie je tropická rostlina původem pocházející z Jižní a Střední Ameriky. Díky své vysoké sladivosti se používá nejčastěji jako přírodní sladidlo. List stévie je podle polohy a klimatu 10x – 30x sladší než cukr, přitom ale nekalorický. Sladké tajemství se u této rostliny skrývá v komplexních molekulách jménem steviosid (steviol-glykosid) a rebaudosid, které její neobvykle vysokou sladkost způsobují.
Ale nejprve něco o cukru a umělých sladidlech
Sladký chuťový vjem byl pro člověka vždy žádoucí a spojený s příjemnými představami. Chuť na sladké je nám vrozená a dokonce ji asociujeme s požitkem štěstím. Ke slazení se v našich končinách nejvíce používá bílý (rafinovaný) cukr z cukrové řepy, méně pak hnědý (nerafinovaný). Známý je i dražší třtinový cukr z cukrové třtiny. Vhodnější je však zdroje jednoduchých cukrů střídat a upřednostňovat hodnotnější zdroje, jako například med, javorový sirup, agávový aj.
Stále je však potřeba mít na paměti, že z metabolického hlediska je cukr jako cukr (resp. výsledkem štěpení konečná glukóza). Je to především rychlý zdroj energie. Tělo sice cukr nezbytně potřebuje, neboť mozek nemůže bez glukózy pracovat a ani si ji jinak nahradit. Není však žádoucí, aby jednoduché cukry přesáhly 10% denního příjmu sacharidů. Střídmost je více než na místě. Potřebnou glukózu si tělo zvládne získat z komplexních sacharidů (polysacharidů), kde k jejímu uvolňování dochází pozvolna a po delší dobu, než u jednoduchých sacharidů, které jsou sice pohotovým zdrojem, ale příliš vychýlí hladinu krevního cukru v krvi (glykemie). Pokud ale tělo danou nálož jednoduchých cukrů hned nespotřebuje a nemá adekvátní odbyt, přemění tuto nadbytečnou energii do zásobního tuku a také dříve nastoupí pocit hladu. Polysacharidy tak s delší dobou vstřebávání a tedy i delší dobou zasycení jsou vhodnější zdroje glukózy a nepřináší jen energii ale i minerální látky a vitaminy, které jsou v polysacharidových potravinách navázané.
Umělými sladidly se rozumí všechny synteticky vyrobené substance s intenzivně sladkou chutí, které byly vyrobeny k použití pro potraviny a nápoje s nízkým obsahem kalorií (např. sacharin, cyklamát, acesulfam, aspartam a další). Výrobky s označením “light” se staly pro spoustu lidí alternativou cukru. Jsou “in” = “vždyť si dopřeji sladkou chuť a přitom nepřiberu”. Zcela zdravotně nezávadná se tato sladidla ovšem nejeví. Světová zdravotnická organizace (WHO) pro ně doporučuje mezní hodnoty, tzv. akceptovatelnou denní dávku (ADI), která při dodržování nijak neublíží. Ale někteří lidé mohou při nevhodné skladbě stravy, kdy volí a kombinují výrobky převážně s umělými sladidly, zkonzumovat i větší množství než je ADl. Nevýhodné na sladidlech je také to, že posilují pocit hladu, takže člověk nakonec zkonzumuje více kalorií, než kdyby primárně sáhl po cukru.
Sladidlo budoucnosti
Přibližně 5% obyvatel celého světa, v průmyslových zemích je tento podíl mnohem vyšší, jsou diabetici a téměř 30% všech lidí má nadváhu a drží nějakou dietu. Také stále více lidí začíná více dbát o svou životosprávu a z důvodu rizika pro celkové zdraví se vyhýbají cukru i umělým sladidlům. Zdravou, přirozenou a nekalorickou alternativu tak představuje právě Stevia rebaudiana.
Díky svým odolným vlastnostem je její použití velmi široké. Může se přidávat do nejrůznějších jídel nebo léčiv. Např. do pudinků, výrobků pro diabetiky, do ovocných šťáv, cukrovinek, žvýkaček, jogurtů, vitaminových tablet, sirupů proti kašli a dalších. Jelikož je tato rostlina schopna odolat i teplotám až 200°C, může být použita při výrobě pečiva. Chemicky je stévie velice stabilní také v kyselých tekutinách.
Přednosti
- není toxická, ale naopak zdraví prospěšná
- naprosto přírodní (lze ji používat jako prášek z rozdrcených listů)
- nemá žádné kalorie
- potlačuje chuť na sladká a tučná jídla
- disponuje ohromnou sladivostí (250 – 300x sladší než cukr),
- odolává i vysokým teplotám
- nefermentuje
- chrání proti zubnímu kazu (působí antibakteriálně)
- vhodná pro diabetiky (neovlivňuje hladinu krevního cukru)
- nemá žádné vedlejší účinky.
Stévie jako léčivo
Tato rostlina je nejenom netoxická, ale tradičně se používá také k různým medicínským účelům. Podle informací paraguayské vlády vypijí zdejší obyvatelé průměrně za rok přibližně 6 až 8 kg čaje maté, což představuje každodenní konzum, a tento čaj si většinou sladí stévií.
V Jižní Americe se nepoužívá jen ke slazení čajů, ale také jako léčebný prostředek. Směs čaje maté a stévie má pomáhat při bolestech hlavy, dodávat energii, ale také léčit bolest v krku a infekce. V Paraguayi, Brazílii, Uruguayi a v Argentině se stévie tradičně užívá také jako tonikum k zachování mentální bdělosti, na podporu trávení, harmonizaci krevního tlaku a proti únavě. Podává se při zácpě a plynatosti, při nadváze, při nadbytečné tvorbě žaludečních kyselin, proti plísním a při vysokých hodnotách kyseliny močové. Indiáni Guaraní používají stévii také zevně k hojení ran, při ekzémech, akné, lupénce, ale také preventivně, aby jejich kůže zůstávala mladá a zdravá. Všeobecně se dá říct, že různé druhy stévie používají indiáni Jižní Ameriky celá staletí pro upevnění zdraví, posilování imunity, k harmonizaci všech funkcí těla a udržování jejich zdravé rovnováhy.
Současné vědecké poznatky na bázi klinických studií ukazují, že stévie dokáže zlepšovat toleranci vůči glukóze a snižovat hladinu krevního cukru, disponuje ochrannou funkcí vůči plaku a zubnímu kazu, je uplatnitelná při nadváze nebo jako přípravek k péči o pleť v kosmetice.
Doporučení na závěr
- Protože bílý prášek (extrakt) ze stévie po svém zpracování už neobsahuje téměř žádné minerální a další vitální látky, doporučuje se používat zelený prášek bohatý právě na tyto látky, který se dá koupit v prodejnách zdravé výživy a na internetu, nebo si připravovat vlastní prášek z usušených a namletých listů stévie.
- Problémy s tělesnou hmotností nevyřešíme jen výměnou cukru za přírodní stévii, ale současně také změnou způsobu stravování, plnohodnotnou stravou s vysokým podílem čerstvých potravin… To vše samozřejmě musí jít ruku v ruce s dostatkem aktivního tělesného pohybu. Pokud si nevíte rady, jsme tu pro Vás! Sestavíme jídelníček na míru, poradíme jak se vyznat v široké výživové problematice, jak zdravě nakupovat, vařit, zhubnout, přibrat…jak se zkrátka cítit NUTRIčně i fyzicky FIT = Nutrifit :-).