Moje dítě nechce jíst zeleninu. Co s tím?!

Home
Články
Moje dítě nechce jíst zeleninu. Co s tím?!

Moje dítě nechce jíst zeleninu. Co s tím?!

Častý stesk rodičů: “Nemůžu do něj/ní dostat žádnou zeleninu!” Možná patříte mezi zoufalé rodiče, kteří se s dětmi přou o každý kousek zeleniny a nevíte si rady. Jenže, co s tím??

03O významu zeleniny nemá cenu polemizovat. Jednak je zdrojem nenahraditelných vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a dalších tělu prospěšných látek, jako bioflavonoidy… Nemenší význam má i důvodu vysokého obsahu vlákniny, která se podílí na správném fungování střeva a je prevencí celé řady chorob (zejm. srdečně-cévních a nádorových onemocnění). Výčet dalších benefitů by vydal na samostatný článek, ale dnes trochu od lesa… Snad Vám našich pár tipů, jak zařadit zeleninu do dětského jídelníčku a splnit pestrost i pravidelnost, pomůže.

zdravé grilováníVyplácí se výrazně nevyzdvihovat prospěšnost zeleniny (ani ovoce), jako něčeho speciálního (ač si to právem zaslouží), ale používat je jako rutinní součást každého denního jídla. Děti poznají, když je do něčeho nutíme a je důležité, aby zeleninu jedli i sami z vlastního popudu. Jak toho dosáhnout? Prostě ji k jídlu přikládejte pokaždé, aby ji měli děti na očích a věděli, že to je součást jídla.  A když na to budou zvyklí od mala, přijde jim to zcela automatické a po zelenině se budou časem sami ptát. Pokud jim zeleninu k jídlu dávat nebudeme z důvodu, že by to stejně nejedli, naučí se, že na talíř zelenina vlastně ani nepatří a budou si  myslet, že to je takto v pořádku.

salat z quinoyV syrové zelenině je vitaminů nejvíce a tepelnou úpravou se některé z nich mohou více či méně ničit. Jsou ale také vitaminy, resp. provitaminy, kterým ke správnému využití teplo napomáhá. Patří sem hlavně b-karoten (provitamin vitaminu A). Právě proto je vhodné zařazovat jak syrovou, tak tepelně upravenou zeleninu.

Pokud zeleninu upravíte tepelně, pamatujte, ať se nerozvaří. Důležité je, aby si zachovala barvu a lehkou křupavost. Jednak bude obsahovat více vitaminů, ale hlavně u dětí se nevzhledná a měkká zelenina snadno zprotiví. Také děti, obzvláště v předškolním věku, mají tendenci odmítat více smíchaných chutí a pachů dohromady, pozor tedy na jídla typu „čuchtanice“ 🙂 jsou to malí detektivové a mají rádi vše pod kontrolou.

silvestr nutrifitDávejte dětem zeleninu k dispozici i mezi hlavními jídly, pokud mají hlad, nemusí hned chroupat celou papriku – ze zeleniny můžete například nakrájet tenké „hranolky“ a ty namáčet do dipu z jogurtu nebo zakysané smetany a čerstvých bylinek. Nakrájenou zeleninou můžete snadno ozdobit obložené pečivo, nebo společně s dětmi připravit zeleninový pestrý talíř či salát…uvidíte, že je to bude bavit. Děti rády krájí a ochutnávají, dejte jim tu příležitost. Budou si i jídla více vážit a co si sami vyrobí, k tomu budou mít lepší vztah a určitě vše zmizí v bříšku rychleji, než když to jen pasivně dostanou naservírované až pod nos:-)

nechce jíst zeleninu nutrifitHodně důležitá je pak pestrost ve volbě druhů zeleniny. Pokud podáváte dětem stále to stejné dokola, bude to mít časem za důsledek odmítání dané potraviny. Zkrátka se toho přejí a pak bude velký problém tento vybudovaný odpor odstranit. Takže pokud je u vás klasickou volbou rajče, paprika, mrkev, zkuste si dát za úkol, že každý týden přibude do jídelníčku něco nového nebo prostě to, co dlouho nebylo. Například ředkvičky, okurka, řepa, dýně, fazolky, květák, kedluben,…

A závěrem salát nutrifitdůležité pravidlo = k většině denních jídel má patřit zelenina – syrová nebo i tepelně upravená. Denně tedy optimálně 3 porce. A jak si představit to správné množství jedné porce? Řiďte se jednoduše pravidlem velikosti hrsti, což může u předškolních dětí ve věku 3-6 let být cca 60-90 g, u větších dětí 80-120g. Porce pro dospělého bude samozřejmě ještě větší (100-150g). A není potřeba ani složité vážení, ruku máte stále u sebe 😉 Když zelenina nebude například ke snídani, protože nachystáte zrovna jogurt s ovocem, oříšky a musli, pak by měla být u svačinky a opačně. K teplému obědu se hodí přidat právě restovaná zeleninka nebo zeleninová polévka a k večeři by měl být vždy menší salátek, nejlépe pěkně barevný.

A PS: Nezapomeňte, že jít příkladem je stěžejní 😉 Těžko děti přimějete, aby sáhli po zelenině, pokud ji sami jíte jen sporadicky. Návyky, které si v dětství osvojí je budou následovat celý život, tak jim zkusme společně položit ty správné základy.

Sendvič = zdravá svačina nejen pro školáky
Stévie - tajemství medového lístku

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top