9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím

Home
Články
9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím

9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím

Letní prázdniny se blíží kvapem, nastává čas víkendů či týdnů na zahrádkách, chalupách, dovolené v přírodě i oslavy spojené s grilováním. Prostě pohodové léto, ke kterému naneštěstí patří i mlsání. Jakoby slunečními paprsky otupěla naše ostražitost a nahradila ji touha osladit si život víc než jindy.

Letní sladkosti často vzbuzují mylný dojem, že zas tak moc neškodí. Zvesela ujíždíme zejména na osvěžujících zmrzlinách a nanucích, koktejlech, frappé či nejrůznějších chlazených dezertech. Většinu z toho spíše upíjíme, usrkáváme či ulizujeme, než jíme a už proto máme tendenci toto letní mlsání podceňovat. A protože prakticky nijak nezasytí, nemáme pocit, že “jíme” víc, než je zdrávo. Dva kopečky zmrzliny nevzbuzují takové výčitky, jako kousek poctivého maminčina nedělního koláče či talířek vánočního cukroví. Letním sladkostem sice často chybí tuková složka, nicméně rychlé cukry zvednou hladinu krevního cukru, která stejně rychle klesne a ozve se hlad nebo ještě větší chuť dát si místo pořádného jídla opět něco sladkého. Nadbytečný cukr však tělo nezvládne často spotřebovat a tak ho uloží v podobě tělesného tuku.

V létě se hodně namlsáme zvláště s dětmi. Stánky se sladkými lákadly jsou na koupalištích, u dětských hřišť nebo v zoologických zahradách a tak místo, abychom omezovali přísun sladkého nejen u sebe, ale hlavně u dětí, nechceme jim odepřít toto potěšení a dopřáváme si ho vesele s nimi.

Výše uvedené prohřešky jsou pak hlavním důvodem, proč nás v létě přes všechnu zdánlivou logiku pronásledují nezvladatelné chutě i kila navíc a sladkosti se objevují na předním místě našeho jídelníčku.

Jak se tedy s tímto problémem poprat, aniž bychom měli pocit, že jsme o nějaká lákadla přišli anebo abychom po prázdninách nepotřebovali o velikost větší šatník?

 Nabízíme vám pár ověřených rad:

  1. Nejdřív jezte, pak mlsejte

Nikdy sladkému nedávejte přednost před jiným jídlem. Snažte se mlsání vnímat jako pomyslnou třešničku na dortu a zásadně si ho dopřávejte až poté, co se zasytíte kvalitními potravinami s dostatkem hodnotných bílkovin, zdravých tuků a vhodných sacharidů s nízkým či středním glykemickým indexem.

  1. Sladkostmi nesuplujte jídlo

Sladké samo o sobě nedodá vašemu tělu potřebné živiny, rozkolísá hladinu krevního cukru, vystaví vás následnému vlčímu hladu a nakonec vám může udělat čáru přes rozpočet i nežádoucím nárůstem hmotnosti! Nadbytečné cukry se přemění na zásobní tuk.

  1. Hlídejte si, co pijete

U alko nebo nealko koktejlů či jiného energeticky bohatého pití je třeba myslet na to, že nepatří do pitného režimu, ale na pomyslný vrchol výživové pyramidy. Pitný režim musí být tvořený hlavně vodou, zkrátka čímkoli bez obsahu cukru či umělých sladidel. Věřte, že když naplníte denní kvótu 30 ml vhodných tekutin na každé kilo vaší hmotnosti, na sladké “pitíčko” vám zas až tolik prostoru vlastně ani nezbude a to je dobře, jelikož slazené nápoje jsou jedním z největším spoluviníků na nadměrném příjmu energie.

  1. Najděte si jinou odměnu

Zkuste se odnaučit brát mlsání jako odměnu. Je to ta nejpomíjivější odměna, kterou si můžete představit. Dopřejte si třeba… příjemnou koupel, masáž, procházku s přítelem, poslech hudby, sport apod. tedy aktivity, které také navodí pocit pohody a štěstí a vyplaví endorfiny, ale nebudou pak následovány pocitem viny z toho, že jsme neodolali, že jsme to vlastně ani jíst nechtěli a nebo snědli daleko víc, než jsme zamýšleli.

  1. Naučte se na méně sladké

S cukrem je to totiž jako se solí. Když ji eliminujeme, první dva týdny v jídelníčku může chybět, ale pak už nám všechno kdysi normálně slané přijde přesolené. Pokud si tedy dáte tu práci, že úmyslně vyřadíte na několik týdnů přebytečné cukry, při pečení uberete cukr na polovinu, do kávy si také nic nepřidáte, vyřadíte cukrovinky, časem vám to kdysi normálně sladké přijde najednou přeslazené a tak si už pak přirozeně budete vybírat méně sladké věci.

  1. Kombinujte hříšné a zdravé

V případě, že bez sladkého nedokážete fungovat, naučte se střídat vydatné, kalorické s tím, co vám prospívá. A to můžete, i co se sladkostí týče. Když si jednou dopřejete oslazené frappé,  příště si ho dejte bez cukru. Smetanovou zmrzlinu pak můžete snadno prostřídat s domácí dření, pařížský dort s odlehčeným tvarohovým dezertem plným ovoce. Kalorické rozdíly jsou opravdu obrovské! Hlavně tehdy, když zdravější varianty budou převažovat 😉

  1. Dbejte na kvalitu

Nespoléhejte se na kupované sladkosti, ale připravte si dezerty plné kvalitních živin a vitaminů, bez zbytečného tuku a umělých látek. Pokud však např. z časových důvodů dáte přednost kupovaným pamlskům, vždy se dívejte na jejich složení uvedené na obalu. Mějte na mysli, že když už budete mlsat, ať je to něco, co bude mít nějaký přínos (tzv. nutričně hodnotné) pro tělo, ne jen prázdná energie.

Nejznámějším letním osvěžením jsou zmrzliny. Obecně lze říct, že bychom se měli vyhýbat především těm smetanovým, které obsahují kromě přidaného cukru i velké množství tuku. To samé platí také u tzv. “vodových” zmrzlin, které sice neobsahují tuk a jsou tak kaloricky chudší, mají ale o to více přidaného cukru (který se v těle stejně tak přemění na tuk, pokud je nespotřebujeme ihned u nějakého sportu). Vhodnější jsou proto tvarohové či ovocné zmrzliny a sorbety.

  1. Neokrádejte se o skutečný požitek a zpětně si nic nevyčítejte

Nízká hladina cukru v krvi často vede k neodolatelné chuti na sladké. Sotva se k nějaké dobrotě dostaneme, zhltneme ji během pár vteřin a chuťové buňky si ji ani nestihnou vychutnat. Než se pak znovu prudce zvýší hladina krevního cukru, aby signalizovala, že cíl sladké mise byl naplněn, stihnete si dát místo jednoho kopečku zmrzliny dva. Proto všechno, co považujete za “hříšné” si pak hlavně nezapomínejte vychutnávat pomalu! Pokud si už nějakou dobrotu po rozvaze dopřejete, pak prostě s plným vědomím toho, že si ji naplno užijete – a nebudete si to po pěti minutách vyčítat. Celé potěšení by se pak minulo účinkem. Mlsám tehdy, když vím, že můžu a užívám si to!

Zní to možná divně, ale když si mlsání naplánujete s předstihem, daleko lépe odoláte náhodným svodům, protože už ráno budete vědět, že např. odpoledne po procházce se budete těšit na to, co máte rádi a cíleně si dopřejete onu dobrůtku. Nebudete tedy zarputile od rána tvrdit, že dnes ani kousek sladkého!, přičemž na konci dne pak zjistíte, že těch pár čoko-bonbonů od kamarádky (protože měla svátek) jste ani nechtěli, ale.. co kdyby to bylo to jediné, co si v ten moment řeknu, že si dám, ale od teď už vážně nic, nic! Jenže pak co ten desert, kterému jste se neubránili ke kávě,… když už jsem to dnes porušil(a), tak co! A na závěr už v “depce” doma večer čokoláda a je to! Přesně tak jste to nechtěli. Když však budete mít plán (co si kdy dám a i dopřeju – vědomě!), daleko lépe se Vám podaří jej dodržet (než jen univerzální tvrzení a dnes bez sladkého).

  1. Netýrejte se počítáním

Když se do cukrárny posadíte s notýskem a kalkulačkou nebo chytrým telefonem a budete bádat, jestli si z objednané dobroty můžete dovolit půlku, nebo snad ani to ne, ztrácí se tak efekt toho “labužnického” vychutnávání. Pokud něco, tak plánujte předem s ohledem na zbylou skladbu jídelníčku. Místo toho se spíš starejte o to, aby se výdej energie stával stále samozřejmějším a pokud budete jíst pestrou a vyváženou stravou, nebudete tolik podléhat pokušení.

Mlsání je samo o sobě velké téma. V poradně při konzultacích se mu věnujeme vždy skoro celou jednu lekci, existují různé metody jak  na to, ale jsou dost individuální, proto náš dnešní článek je spíše takovým obecným nakousnutím tématu 🙂

V rubrice ´Naše recepty´ pak najdete  9 tipů na letní mlsání pro malé i velké a i odkazy na naše “mlsné recepty”. 🙂

Užívejte léta ve zdraví a pohodě, Tým Nutrifit.

Jak efektivně bojovat s chřipkou a dalšími viry?
Předsevzetí - malými krůčky k velkým změnám

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top