Studené dobroty – aneb čím se nejlépe osvěžit
Kdo z dětí i dospělých by neměl rád zmrzlinu? Asi málokdo. Jak si ale v široké nabídce trhu chytře vybrat? Pojďte je s námi prozkoumat z výživového hlediska. Zmrzliny jsou k dostání v podobě nebalené (kopečkové, točené) a balené. Které jsou vhodnější a které naopak méně a proč? Odpověď najdete v našem článku.
Zmrzliny můžeme v podstatě rozdělit do třech základních kategorií.
1. Volte s opatrností:
Sem patří zmrzliny s vysokým podílem tuku. Jsou jemné, krémové, vláčné a velmi oblíbené, ale o to víc záludné, protože často pouze jediná porce odpovídá celé hodnotě snídaně nebo i večeře. Můžeme je právem nazvat kalorické bomby. Jsou to např. Magnum (1000-1400 kJ dle druhu) nebo Cornetto (1500 kJ). Pokud se řadíte mezi ty, kteří si svou hmotnost hlídají, pak pravděpodobně cíleně snížíte v důsledku přejedení se z takové zmrzliny, objem nadcházejícího jídla. Toto však není pravidlem a mnoho lidí by zvládlo i tučnou zmrzlinu a následně regulérní porci jídla, což se časem projeví na ručičce váhy. Tyto zmrzliny je proto vhodné si dopřát jen zcela výjimečně.
Rozdělení zmrzlin podle tuků: Smetanové a mléčné zmrzliny obsahují pouze mléčný tuk (rostlinný obsahovat nesmí), mléčné minimálně 2,5% a smetanové min. 8%, maximální množství nejsou limitována. Existují i zmrzliny (je jich bohužel většina, na obalu viz. Zmrzlinový krém s rostlinným tukem), které mají v klasické receptuře mléčný tuk nahrazený rostlinným tukem. Někdo by si řekl, kde je problém, vždyť rostlinný tuk je zdravý, ale pozor – většinou výrobce použije nejlevnější kokosový a palmojádrový tuk, který ač je rostlinný, kvůli svému vysokému obsahu nasycených mastných kyselin, nemá příznivé složení a představuje riziko z hlediska onemocnění srdce a cév.
Nevinné nejsou ani zmrzliny takzvaně vodové. Jejich energetická hodnota sama o sobě není vysoká, např. Calipo 380 kJ. Neobsahují sice žádný tuk a mnoho lidí má pak dojem, že si dopřávají zdravou pochoutku. Organismus si to ale bohužel nemyslí. Jsou sice nízkoenergetické, ale zato vysocesacharidové (jejich základní složkou je voda a cukr a ovocné aroma). Po konzumaci těchto druhů zmrzlin (s vysokým glykemickým indexem i glykemickou náloží) dojde k prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi. Následně vyplavený inzulín způsobí rychlou přeměnu cukru na zásobní tuk, aby srovnal tento výkyv v krvi a následuje pak stav zvaný hypoglykémie. Proto za krátký čas po takové zmrzlině dostane člověk hlada nebo ho tzv. honí mlsná a neví, co by snědl a často se pak motá v kolotoči podobných pochoutek, kdy si stále rozvrací hladinu cukru v krvi a děj se opakuje. V případě konzumace této skupiny zmrzlin tedy často nezpůsobí překročení denního limitu kilojoulů samotná zmrzlina, ale velké množství stravy, které pravděpodobně člověk sní v následujících hodinách. Pokud máme chuť na tuto vodovou zmrzlinu, je vhodné doplnit ji kvalitní bílkovinou, ideálně v podobě zakysaného mléčného výrobku bez přidaného cukru – bílý kefír, zákys, čímž se sníží výsledná glykémie v krvi. Tímto principem můžeme občas nahradit jednu ze svačinek, ale nemělo by to být pravidlem. U citlivějších jedinců by ale podobná kombinace mohla navodit zvýšenou peristaltiku, takže opatrně 🙂
Další nástrahy skýtají točené a kopečkové zmrzliny. Zde je největším problémem to, že jejich přesné složení se dá zjistit jen stěží. Záleží i na tom, zda cukrárna používá průmyslovou směs či vlastní postup. Rozdíly v receptuře a použitých surovinách mohou být obrovské, ale i tak ve většině případů obsluha nedokáže poskytnout údaje o složení a proto je vždy lepší dopřát si menší porci. Pokud chcete mít přehled, co mlsáte, pak by měla padnout volba na zmrzlinu balenou. U pultové zmrzliny je navíc potřeba se vyhýbat různým polevám a posypům, které často obsahují ztužené tuky a tím dále navyšují energetickou hodnotu zmrzliny. U dětí jsou pak naprosto nevhodné zmrzliny plné podezřelých barviv jako šmoulová apod. je to snad to nejhorší, co lze ze zmrzlin dítěti dát. Volte raději jogurtovou, vanilkovou, čokoládovou či ovocné, výběr bývá velký, ale obecně modře zbarveným (ne)dobrotám se vyhněte obloukem.
Ledová tříšť je další pochoutka spojená s létem a i tady velmi záleží na použitých surovinách. Často ani výrobci na baleních neuvádí přesné složení a tak se od obsluhy nemáme šanci dozvědět, co vlastně pocucáváme. Vždy s jistotou obsahuje velké množství cukru a spoustu aditiv. Zkuste někdy ledovou tříšť nechat roztát a pak ochutnat. Většina z nich se stává nepoživatelnými, jak moc jsou sladké. Tady je řešením pouze domácí výroba tříští např. z ovoce nebo kvalitní domácí šťávy. Opět je potřeba pamatovat, že se jedná o pořádnou dávku jednoduchých sacharidů, které rozvrací hladinu cukru v krvi, stejně jako u vodových zmrzlin.
2. Dobrý kompromis:
Do této kategorie ze zařadit zmrzliny na bázi tvarohu a jogurtu. Mají přijatelnou energetickou hodnotu, protože neobsahují mnoho tuku ani přidaných cukrů. Navíc se metabolicky chovají jinak než samotné vodové zmrzliny a to díky přítomnosti bílkovin, čímž výsledný glykemický index snižují. Jedním z nejvhodnějších zástupců této kategorie je Míša (53 % tvarohu, 530 kJ, 9 g sacharidů) nebo ještě lépe Mrož tvaroh od Primy (který je vhodnější, protože v polevě neobsahuje tolik nasycených MK jako Míša), dále řada zmrzlin Fit line (např. Jogurt&Malina nebo Jahoda, Tvaroh a Rybíz, Svěží ovoce, Kuba…), Big Milk (440 kJ) apod. Tyto zmrzliny jsou dostupné téměř v každém obchodě. Pokud si je dáte plánovaně s přihlédnutím k Vaší celkové energetické potřebě, nemusíte se ani o linii obávat.
Mezi méně známé, ale skutečně kvalitní výrobce patří zmrzliny Ugo (nemají zastoupení všude) a Dione (běžně v marketech), kteří vyrábí nanuky skutečně z ovoce a obsahují jen malé množství přidaného cukru. Navíc díky ovoci obsahují i určitý podíl vlákniny a vitamínů. Energeticky se pohybují kolem 400kJ na porci.
Sorbet může být další poměrně vhodnou mraženou pochoutkou, protože musí obsahovat min. 25% ovoce a žádný tuk. Zde tedy sledujte pečlivě obsah ovoce a množství přidaného cukru – ideální je samozřejmě vysoký podíl ovoce, málo přidaného cukru.
3. Skvělá volba:
Nejvhodnější variantou je bezesporu výroba vlastní domácí zmrzliny, zde se meze experimentování nekladou a variací je skutečně mnoho. Nejznámější a nejrychlejší je asi banánová zmrzlina: 5 přezrálých zmrazených banánů, 100ml mléka a může být i trocha javorového sirupu, vše rozmixovat do jemné konzistence cca 3 mina naplnit do formiček nebo rovnou servírovat. Podobných rychlých receptů je plný internet a během pár minut máte zmrzlinu hotovou a navíc víte, co jste do ní dali a jde to i bez dalších aditiv 🙂
Další tipy na skvělou domácí zmrzlinu:
– měkký tvaroh nebo bílý jogurt či směs jogurtu a tvarohu + čerstvé sezónní ovoce rozmixujte a dejte zmrazit. Můžete ochutit i čtverečkem čokolády s vysokým obsahem kakaa, oříšky nebo lžičkou medu…
– zmrazený ochucený tvaroh: od Milko: Ovofit, Biotvaroh; od Madeta: Jihočeský tvaroh s ovocem, Fitness tvaroh; od Danone: Activia tvarohová – stačí předělat do vhodnější nádobky a nechat zmrznout se zapíchnutým dřívkem, nebo použít formičky na nanuky.
Nejvhodnější zmrzliny jsou tedy ty, které jsou na bázi tvarohu či jogurtu, s nižším obsahem tuku a cukrů. Lze je tolerovat jako svačinku, nebo jako dezert po méně vydatném, ale vyváženém obědě.
V letním parnu je zmrzlina lákavou pochoutkou, navíc často spojenou se vzpomínkou na dětství. Pojďte si tedy vybrat tu skutečně kvalitní, která Vám neublíží, na které si pochutnáte a která se může bez výčitek stát součástí Vašeho vyváženého jídelníčku!