3/4 NADVÁHA A OBEZITA / NEJEN ESTETICKÝ PROBLÉM – Komplikace a léčba

Home
Články
3/4 NADVÁHA A OBEZITA / NEJEN ESTETICKÝ PROBLÉM - Komplikace a léčba

3/4 NADVÁHA A OBEZITA / NEJEN ESTETICKÝ PROBLÉM – Komplikace a léčba

Jaké jsou důsledky a komplikace nadváhy? Některé můžeme pozorovat ihned, ale většina z nich se projeví až za několik let. Obezita nebolí a proto nás nenutí s ní ihned při prvních příznacích bojovat. O to je zákeřnější a tichý zabiják, který s sebou přináší mnohá závažná onemocnění.

Následky obezity můžeme rozdělit do několika skupin podle toho, na které orgánové systémy mají negativní vliv:

 • ortopedické obtíže – degenerativní onemocnění kloubů a páteře, zejména artróza nosných kloubů (kyčle, kolena), kterou je třeba ve vyšším stádiu operovat náhradou kloubu tzv. endoprotéza.
 • kardiovaskulární (srdečně-cévní) nemoci – do této skupiny chorob řadíme např. hypertenzi (vysoký krevní tlak), aterosklerózu (kornatění tepen), arytmie (nepravidelná srdeční akce), tromembolickou nemoc (tvorba krevních sraženin), křečové žíly (varixy), ischemickou chorobu srdeční, ischemickou chorobu dolních končetin, cévní mozkové příhody..
 • metabolická onemocnění – inzulinorezistence (snížení citlivosti tkání na inzulín následkem nadbytku tuku), hyperinzulinemie (zvýšeníinzulínu v krvi následkem snížení citlivosti tkání), porucha glukózové tolerance (předstupeň cukrovky), cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2.typu), hyperurikémie (dna), poruchy látkové výměny tuků, jaterní steatóza (ztukovatění jater)..
 • trávicí systém – častěji se vyskytuje zácpa, tvorba žlučových kamenů, zánět slinivky břišní, gastroesofageální reflux (proniknutí žaludečního obsahu zpět do jícnu)..
 • nádorová onemocnění – obezita má prokázaný vliv na nádory tlustého střeva, slinivky břišní, jater, zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsu a další.
 • respirační obtíže – s nadbytečnými kilogramy stoupá dušnost při námaze, ale i klidová následkem omezení dýchacích pohybů bránice, to vede k nedostatku kyslíku a k únavě až usínání během dne (Pickwikův syndrom), zhoršuje se astma, vyskytuje se syndrom spánkové apnoe – rizika arytmií a náhlé smrti.
 • kožní problémy – jsou častější ekzémy, mykózy, také pajizévky (strie) a celulitida, které jsou spíše kosmetickým problémem
 • endokrinní choroby – hyperestrogenismus u žen (zvyšuje rizika rakoviny prsu a dělohy) a hyperandrogenismus u žen (růst ochlupení v obličeji), hypogonadismus u mužů (poruchy potence).
 • psychické důsledky – deprese, úzkosti, snížené sebevědomí..
 • gynekologické komplikace – poruchy menstuačního cyklu, obezita snižuje šance na početí (klesá fertilita – plodnost), proto se ženám, které nemohou počít doporučuje upravit tělesnou hmotnost, jsou vyšší rizika komplikací v těhotenství a častější zdravotní komplikace u miminek (vady srdce, mozku či páteře).
 • navíc při nadváze a obezitě jsou zvýšená rizika při chirurgických zákrocích (operacích s anestézií) a zhoršené hojení ran.
 • vlivem vyšší tělesné hmotnosti dochází ke změněnému vstřebávání některých léků je tzv. porušená farmakokinetika.

Prvním krokem v léčbě nadváhy či obezity je úprava životního stylu. V dalších postupech lze sáhnout po farmakologické léčbě, ale jen v případě obezity, kdy je BMI vyšší než 30. V současné době je na lékařský předpis dostupný pouze lék Xenical (působí na principu snižování vstřebávání tuku ze stravy, ale může vést k trávicím obtížím, ztrátám vitaminů A a E z těla..). Léky Meridia a Adipex byly staženy pro nežádoucí účinky a zdravotní komplikace. Proto je nejlepší nespoléhat se na tabletky, ale upravit životosprávu. V případě, že BMI je vyšší než 40, tedy patří do kategorie morbidní obezity, je možno požádat o chirurgickou léčbu tzv. bandáž žaludku (kdy se nasune na žaludek kroužek, který zmenší objem žaludku a při i menším příjmu stravy se dříve dostaví pocity sytosti), nebo lze provést resekci (zmenšení žaludku, kdy z vakovitého tvaru žaludku se udělá orgán tvaru trubice), také existuje varianta ´by-pass´ žaludku (tedy zkrácení pasáže – kdy se horní část žaludku napojí na střevo). Vždy je ale důležité i při farmakologické či chirurgické léčbě upravit stravovací zvyklosti. Nelze se spoléhat na to, že tabletka nebo operace za nás vše vyřeší, vždy je třeba aktivní přístup a snaha o skutečnou změnu.

4/4 Nadváha a obezita / nejen estetický problém - Proč hubnout?
2/4 NADVÁHA A OBEZITA / NEJEN ESTETICKÝ PROBLÉM - Rizikové faktory

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top