Jak o Vánocích nepřibrat?

Home
Články
Jak o Vánocích nepřibrat?

Jak o Vánocích nepřibrat?

Venku se ochladilo, dříve se stmívá, v obchodech zní koledy … blíží se čas Vánoc.
Ten je spojený odpradávna i s mlsáním. Po období půstu nastává čas radosti a hojnosti. V dnešních dobách půst z duchovních důvodů už téměř nikdo nedodržuje, ale hodujeme všichni.
Jak si svátky užít bez následků v podobě zažívacích potíží nebo kil navíc?

Začneme v obchodě a přípravami na Vánoce.
V obchodech touto dobou zní pomalé koledy a podvědomě v jejich rytmu zvolníte krok, těšíte se na budoucí svátky a nakupujete spousty dobrot. Často ještě podpořeni různými ochutnávkami, akcemi „1+1 zdarma“ či „k výrobku figurka zdarma“ koupíte věci, které by Vás mnohdy ani nenapadly. Zde platí zlaté pravidlo: Co si nekoupím, to nesním. Nejlepší je skutečně plánovat.

Většina rodin má na Vánoce svoje tradiční jídla, bez kterých by svátky nebyly „to pravé“, proto dopředu zkuste zvážit, kde lze zvolit odlehčenou, třeba méně tučnější variantu, a kde chcete tradici dodržet stůj co stůj. Často zjistíte, že není nutné mít v bramborovém salátu majonézu nebo ji lze nahradit bílým jogurtem. Můžete vynechat salám, pokud ho do salátu dáváte – vždyť bude přece kvalitní ryba nebo maso, tak proč si kazit dobré jídlo salámy plnými škrobů a chemie.

Poté je dobré popřemýšlet o tom, co kdy budete vařit či péct, napsat si seznam a s ním jít do obchodu.
Další rada je, jít nakupovat po jídle. S plným žaludkem na Vás nebudou tolik útočit lákavé obaly ani vůně z ochutnávek, o pamlscích u pokladen nemluvě. Kde se nemusíte striktně držet seznamu je oddělení ovoce a zeleniny. Všichni si chceme o Vánocích dopřát víc, než během roku, tak proč si nekoupit místo bonbonů třeba exotické druhy ovoce, které si běžně nekupujete? Jen je třeba dát si pozor už při jejich nákupu. Nedoporučujeme kupovat ovoce na tržnicích nebo ve venkovních stáncích tedy tam, kde hrozí jeho přemrznutí. Exotické ovoce neskladujte v lednici, je uzpůsobeno pro teploty kolem 14-15°C a větší chlad poškozuje jeho enzymy i vitaminy

Ochutnávání

Další rada zní: Neochutnávat, nebo s mírou! Dříve, když se peklo cukroví, tak se smělo se jíst až u Štědrovečerního stolu. Dnes často polovina napečených dobrot zmizí dřív, než Vánoce přijdou. Je samozřejmé, že je potřeba ochutnat, jestli je náplň do košíčků dost sladká, zda se povedla poleva na perníčky atp. ale i pamatujte na zlaté pravidlo našich maminek: „Ochutnat, nesežrat!“ 🙂 Při ochutnávání člověk totiž nemá žádnou představu o tom, kolik toho vlastně snědl a za chvíli zjistí, že „už to sladké nemůže ani vidět“ a že „přibírá snad jen ze vzduchu“… To samé platí u vaření. Vyčleňte si speciální malou „ochutnávací lžičku“, doporučujeme použít koktejlovou lžičku, je malá a má dlouhou nožičku, tak se vejde pohodlně do odkapávacího stojánku k vařečce. A stačí ochutnat opravdu jen před podáváním a malé množství.

Sláva! Je tu Štědrý den! 

Čas dopřát si bez výčitek dobroty.
Pokud jste nepodcenili plánování, máte připravenou spoustu dobrot. Ideální jenemlsat je „navíc“, ale zakomponovat vánoční dobroty do běžného denního režimu, jak jste zvyklí po zbytek roku. Pokud si dáte vánočku, je vhodné si ji dát ke snídani doplněnou třeba jogurtem a ovocem. Nevynechejte ani dopolední svačinu zhruba tři hodiny po snídani, kde se hodí právě ochutnat i exotické druhy ovoce, k nim si dát pár oříšků a stačí.Bývá sice zvykem naservírovat ráno na velké mísy cukroví a celý den pak „uzobávat“, ale to je právě jedna z příčin nárůstu kil během svátků. Lepší je zařadit cukroví jako součást svačiny, a pokud chcete mít „bohatý stůl“, je lepší připravit na stůl mísu s ovocem nebo nesolenými oříšky. I to však „uzobávejte“ s rozvahou. Oběd zvolte lehčí, například houbovo-špaldového kubu, protože ten hlavní nápor kalorií Vás teprve bude čekat. Po obědě je ideální zvolnit a vyrazit na procházku, zajít se podívat na jesličky, pozdravit příbuzné či kamarády nebo jít s dětmi na kluziště a v klidu si užívat pohodu a vánoční atmosféru, zkrátka celkově zpomalit tempo. Po návratu Vám přijde vhod pár kousků cukroví, jako odpolední svačina, třeba babiččiny perníčky s vynikajícím čajem, který Vás zahřeje. A to hlavní – štědrovečerní večeře, jedinečné jídlo, na které se celý rok těší spousta lidí. Nezapomínejte na zdravou kulinární přípravu, ať Vám není těžko a místo hledání léků na pálení žáhy nebo žlučníkový záchvat, ať si můžete v klidu s Vašimi nejbližšími užít ty nejkrásnější chvíle a úsměv na tváři při rozbalování dárků.

nutrifit vánoce

Přejeme všem kouzelné Vánoce a ať prožijete svátky v klidu a v kruhu těch, které máte nejraději.

Veronika, Martina, Kamila, Vendula a Silvie.

Silvestrovská oslava bez výčitek
„TAJEMSTVÍ“ ZDRAVÉHO DÍTĚTE

NIC VÁM NEUNIKNE

Dopřejte si novinky, tipy, recepty a další zajímavé informace z naší kuchyně. Doručíme vám je přímo do vaší emailové schránky. Stačí zadat váš email.

Nemějte obavy, nezahltíme vás. Informační emaily zasíláme průměrně 1x měsíčně a váš email je u nás v naprostém bezpečí (zásady ochrany osobních údajů).

Rubriky

Top