Babiččiny perníčky (v celozrnné úpravě)
Jsme rády, že se s Vám můžeme podělit o první ze série námi osvědčených vánočních receptů.
K tradičnímu vánočnímu cukroví v mnoha rodinách patří právě perníčky. Krásně provoní celý byt, což umocní celou sváteční atmosféru. Navíc přípravu zvládnou i děti, které perníčky moc rády zdobí a jsou na své výtvory patřičně hrdé. Přinášíme Vám rodinný recept Venduly Valáškové z našeho týmu, který „vylepšila“ a odzkoušela za Vás, aby byl nutričně hodnotnější. Testování proběhlo, jak jinak, na rodině a přátelích. Neinformovaní nepoznali žádný rozdíl, ale i ti, kteří měli možnost srovnání klasické várky a té “vylepšené”, tak poctivě mlsali a pochvalovali si jejich chuť. Doufáme, že i Vám se zavděčí 😉
Ingredience: 150g pšeničné celozrnné mouky, 100g chlebové žitné mouky, 200g hladké pšeničné mouky, 150g třtinového cukru, 100g medu, 120g másla příp. jiného tuku, 3 celá vejce, 1 lžička perníkového koření, 2 lžičky jedlé sody, ½ lžičky prášku do perníku, citronová šťáva.
Postup: Ve vodní lázni rozpusťte tuk, med a cukr. Míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, poté přidejte perníkové koření a citronovou šťávu. Všechny mouky vsypte do větší mísy, vmíchejte sodu a prášek do perníku. Poté přilijte zchladlou směs tuku, medu a cukru s kořením. Přidejte vajíčka a důkladně zpracujte. Těsto zabalte do potravinové fólie a nechejte přes noc odpočinout v lednici, aby se těsto zaleželo a všechny vůně hezky spojily.
Druhý den vyválejte těsto na tloušťku cca 3mm a následně vykrajujte rozmanité tvary. Tip na válení bez lepení a mouky: těsto vložte mezi dva igelity, použít můžete třeba pevný větší sáček, který si po stranách rozstřihnete (nebo jako náhradní řešení můžete použít i čistou igelitovou tašku), těsto se tak nebude lepit a nemusíte ho ani podsypávat moukou. Takto bude chutnat první perníček stejně, jako ten poslední.
Vykrojené perníčky přesuňte opatrně na plech s pečícím papírem a pečte v předehřáté troubě na 180°C cca 10 min – podle velikosti. Po upečení ještě horké perníčky potřete rozšlehaným vejcem, budou krásně lesklé.
Vychladlé perníčky libovolně nazdobte. Potřebovat budete cukrářské sáčky (nejlépe tzv. zipové, aby Vám poleva netekla ven druhým koncem) a něco na zdobení. Nejčastější volbou je bílková poleva, která na tmavém perníčku krásně vyniká. Na 1 bílek dejte cca 150g cukru moučky a cca 1 lžíci citronové šťávy, vše smíchejte v hladkou lesklou hmotu. Použít také můžete kvalitní čokoládovou polevu, nebo jen na horký perníček, potřený rozšlehaným vejcem, přilepte polovinu mandličky nebo vlašského oříšku.
Perníčky skladujte v papírové krabičce vyložené ubrousky nebo v plastové dóze. Pokud byste chtěli urychlit jejich změknutí, je osvědčený recept přidat k nim do krabičky na čtvrtky pokrájené jablíčko a krásně zvláční.
Energie: 5ks perníčků (cca 45g): obsahuje 641 kJ (poměr živin: B 8% = 3g, T 24% = 4g, S 68% = 25g).
Perníčky v této úpravě můžete bez výčitek zařadit jako odpolední svačinku po sváteční procházce. A pokud si k nim navíc připravíte pravý anglický čaj, nejen že Vás zahřeje, ale sníží se, díky přidanému mléku, i glykemický index svačinky a můžete si vychutnat i jeho téměř rituální přípravu.
Anglický čaj
Připravte si výluh z kvalitního černého čaje. Angličané doporučují jednu čajovou lžičku na jeden šálek, pokud se čaj připravuje v čajníku, tak ještě je potřeba jedna lžička navíc. Zalijte vroucí vodou a nechejte 3-5min vyluhovat. Mezitím si nahřejte šálky (propláchnutím horkou vodou), do kterých si připravte cca 20ml ohřátého (ne horkého) mléka. Nakonec do těchto šálků s mlékem vlijte přes sítko připravený černý čaj.
Energie celé svačiny (perníčky s anglickým čajem): 698kJ (poměr živin: B 12% = 5g, T 22% = 4g, S 66% = 27g).
Přejeme krásné sváteční dny, bez stresu z kil navíc a přesto prožité naplno a s chutí!